SÜDAMEGA TUNNETATUD SÜNDMUS-KIHLUMINE

Ehk ausate kavatsuste deklaratsioon.

                                                                                        All you need ise love

                                                              (eesti k - kõik, mida vajad, on armastus)

Kihlumist võib korraldada igal aastaajal, aga  enamjaolt juhtub see kaks korda aastas- esimest siis, kui ere kevadpäike mõjub dieedina lumememmedele, maja seinte ääres pistavad uudishimulikult oma pea välja esimesed märtsikellukesed ja noorpaaride südameis tärkab sisemine õhin, et lähitulevikus võiks ühendada oma südamed  ning elud ametlikult. Teist korda võib juhtuda see jõulude aegu, kui lumesahin ja külmtalvine tähisöö ning päkapikkude külaskäigud kodudesse teevad südamed romantiliseks.

 Seoses sellega on mulle endale  väga sümpaatne kirjanik Armin Kõomägi sulest ilmunud mõte -  Iga planeet igatseb kuulda naeru, kilkeid, armusosinaid. See ongi meie mõte, meie ülesanne-täita universum tunnetega.

Tänapäeval on paljud noorpaarid enne abiellumist juba koos elanud mitmeid aastaid ning paljudel on ka peres lapsed.Seega on neil olemas teatav kogemustepagas, mis teineteise seltsis kooselu tavalises argipäevas endast kujutab.

Suures enamuses on kõik noored naised lootusrikkad, et ühel heal päeval teeb nende armsam ettepaneku abielluda.See võib juhtuda paari aasta möödudes või ka varem,aga pulmakorraldajana olen näinud, et see võib juhtuda ka vabalt pärast pikki aastaid.Olen korraldanud pulmi, kus paar on elanud ühise perena koos 20 aastat ja peale neid aastaid tulnud ühisele veendumusele,et tuleb ka ametlikult abielluda. Need pulmad pole olnud rahvarohked ja kärarikkad, aga need on olnud väga südamlikud ja hingelised peod, kus pruutpaari vanemad, kes on juba mingil ajahetkel lootuse kaotanud, et nende tütar/poeg jõuab abielusadamasse, on sellisel peol pidanud südamliku kõne oma pikast ootusest ja sellest ilusast päevast,mil ema/isa unistus on täitunud.Sellised hetked võtavad hingetuks ka peokorraldaja- võite seda uskuda !

Mis on kihlumine ?

Tänapäeval on tore komme ennem abiellumist kihluda.

Muinas- Eestis eelnes kihlumisele ja pulmadele kosjaskäik, kus sobiv tütarlaps kas osteti või „rööviti“naiseks ja ei arvestatud neiu soovi ega  arvamust vaid ostmine eeldas lepet neiu vanematega.

 Õnnestunud kosjaskäigule järgnes kihluspidu,millega anti ametlikult lähedastele ja kogu külale teada, et siit sünnib uus perekond ja oodata on pulmapidu.

Aja jooksul omandasid aga noorte eneste soovid üha suuremat kaalu .Kui vanasti noorte abiellumisel ütlesid oma otsustava sõnad vanemad,sageli noorte arvamust ja soovi arvestamata,siis tänapäeval rajaneb abikaasa valik noorte vastastikusel sümpaatial.

Abielluda võib ka ilma kihlumata.Kihlumine pole kohustus vaid lihtsalt ilus kombetalitus, kus mees palub armsamat endale naiseks.Kihlumisega antakse teada oma peredele,lähedastele ja sõpradele,et oleme ühtse pere loomise teel  ja see on meie ausate kavatsuste ühine deklaratsioon.

Kihlumise protseduur oleneb kõik peigmehe fantaasiast ja võimalustest ning oskustest oma kaasat üllatada ja siinkohal on tore, kui peigmees juba selleks ajahetkeks on oma tulevast õppinud tundma, et teada, mis võiks mõjuda pruudile eriliselt.

Me oleme ju kõik raamatutest lugenud ja filmidest näinud, kui romantiline võib olla üks kihlumine, aga kõik oleneb ikka ka noorpaari enda huvidest,hobidest ja ootustest elule.

Mõned noorpaarid on mulle usaldanud oma kihlumiseloo ja minu meelest üks huvitavamaid oli see,kui Tallinna Teletorni läheduses elav peigmees ladus puuriidast võetud puudega aiamurule sõnad PALUN ABIELLU MINUGA !Peale seda viis peigmees pruudi Teletorni vaateplatvormile ja suunas pikksilma oma aiamurule ning palus pruudil vaadata ,et missugune vaade avaneb pikksilmast.Hingeliigutatud pruudile kingiti kohe ka samas kihlasõrmus.

Millal siis on õige aeg kihluda ?

Siin ei saa keegi ette öelda ega soovitada, et missugune aeg on see kõige õigem.Paljuski on selline romantiline ettevõtmine ikka südamega tunnetatav ja kui ka omavahel on plaani peetud,et võiks abielluda, siis võib peigmees kindel olla, et tema ilus kihlumiseplaan lõpeb õnnest õhetava pruudi JA sõnaga.

Kui plaan on abielluda aasta jooksul, siis võib kihlumise korraldada 1.a ennem pulmapidu, sest üks suur korralik pulm koosneb üle 40.erinevast segmendist.Pulmakorraldus on tõsine ettevõtmine ja et kõik kulgeks ootuspäraselt ja plaanidekohaselt võiks olla planeerimiseks kulutatav aeg 1 a-1,5 a.

Missugune peab olema kihlasõrmus ?

Pulmakorraldajana olen selles osas rääkinud mitme juhtiva kullassepaga, kes on jaganud oma tähelepanekuid sõrmuste osas, mida ma püüan nüüd heale lugejale vahendada.

Kihla-ja abielusõrmused võiksid kanda ühtset stiili,mille tagab juba see, kui mõlemad on tellitud ühest kohast ja sama meistri valmistatud.Kihlasõrmuse tellimisel tuleb alustada sellest, et teha endale selgeks, milline sõrmus võiks tulevast abikaasat kõige rohke rõõmustada. Tuleb salaja välja uurida, mis mõõtu sõrmuseid pruut kannab. Sellega täppipanemine näitab, kui hästi oma tulevast tunnete.

Samuti tuleb tutvuda tulevase abikaasa olemasoleva ehete tagavaraga. Ei maksa karta valgest kullast või pallaadiumist sõrmuse tellimist, vaatamata sellele, et ehtelaekas on ainult punasest kullast ehted . Tänapäeval on väga  moodne  eri värvi väärismetallist sõrmuste üheaegne kandmine. Näiteks võib ühes sõrmuses edukalt kolme eri värvi kulda kasutada.

Olulisem on silmas pidada, kas tulevane on sportlik, kehaliselt aktiivne, koduperenaine või  tõeline ehetegurmaan. Esimesel juhul peaks kihlasõrmus olema võimalikult lihtne ja tugeva konstruktsiooniga, millel peamine rõhk vääriskivil, tavapäraselt briljandi lihviga teemant.

Teisel juhul võib kinkida keeruka disainiga, õhulise ja paljude vääriskividega sõrmuse. Keskmeks peaks küll olema üks suurem kivi ja ümberringi lennuka disainiga väiksemad .

See tähendab küll seda, et sõrmust ei saa iga toimetamise juures kanda. Selline sõrmus tuleks koju tulles esimesena seifi või öökapile panna ja viimasena sõrme panna, kui kodunt väljute.  

 Kihla- ja abielusõrmused sümboliseerivad usku, lootust ja armastust ning jäävad alati meenutama romantilist kihlumist ning pulmi.
 

 

 Tiia Tamberg

 Südamemaja perenaine

www.facebook.com/Sydamemaja.ee/

 

 


Eelmine
Pulm kui kaunis sümfoonia
Järgmine
Kuidas startida abielu ametliku vormistusega päris nullist ?

Lisa kommentaar

Email again: